Fellows-backup

EAMBES Fellowship Committee 2023

  • Panicos Kyriacou (Chair)
  • Marios Pattichis
  • Jari Hyttinen 
  • Karin Wårdell 
  • Olof Lindhal

Past Fellowship Committees

Fellowship Committee 2022:

Francois Peyrin (Chair), Constantinos S. Pattichis (Deputy Chair), Jari Hyttinen (Past Chair), Karin Wårdell, Olof Lindhal, Guiseppe Baselli

Fellowship Committee 2021:

Francois Peyrin (Chair), Constantinos S. Pattichis (Deputy Chair), Jari Hyttinen (Past Chair), Karin Wårdell, Olof Lindhal, Guiseppe Baselli

Fellowship Committee 2020:

Francois Peyrin (Chair), Constantinos S. Pattichis (Deputy Chair), Jari Hyttinen (Past Chair), Karin Wårdell, Olof Lindhal, Guiseppe Baselli

Fellowship Committee 2019:

Jari Hyttinen (Chair), Karin Wårdell (Past Chair), Francois Peyrin (Deputy Chair), Constantinos S. Pattichis, Bart M. ter Haar Romeny

Fellowship Committee 2018: 

Jari Hyttinen (Chair), Karin Wårdell (Past Chair), Francois Peyrin (Deputy Chair), Constantinos S. Pattichis, Bart M. ter Haar Romeny

Fellowship Committee 2017: 

Karin Wårdell (Chair), Jari Hyttinen (Deputy Chair), Heinrich Schima (Past Chair, Election Coordination), Damijan Miklavcic, Amit Gefen

Fellowship Committee 2016: 

Heinrich Schima (Chair), Jos van der Slooten, Katja Schenke-Leyland, Jos Spaan, Richard Reilly

Marko Munih
Einar Heiberg
Constantin Coussios
Viktoria Weber
Tapio Seppänen
Esther Rodriguez Villegas
Filippo Molinari
Luca Mainardi
Dimitris Iakovidis
Spyretta Golemati
Leandro Pecchia
Jess Snedeker
Ilias Maglogiannis
Hanna Isaksson
Ilkka Korhonen
Anders Eklund
Dimitrios Stamatialis
Marios Pattichis
Dimitris-Dionissis Koutsouris
William R. Taylor
Ramon Pallas Areny
Tino Ebbers
Mara Cercignani
Christopher James
Irene Buvat
Panagiotis D. Bamidis
Fabio Babiloni
Anthony H. Aletras
Christian HELLMICH
Vasilis Ntziachristos
Dan ADAM
Nicholas AYACHE
John ASHBURNER
Tadej BAJD
Joe BARBENEL
Anna BIANCHI
Carlijn BOUTEN
Norman BLACK
Ewart CARSON
Sergio S. CERUTTI
Jean-Louis COATRIEUX
Claudio COBELLI
Shmuel EINAV
Alicia EL HAJ
Bart M. TER HAAR ROMENY
Alejandro FRANGI
Hiie HINRIKUS
Gerhard HOLZAPFEL
Helmut HUTTEN
Richard REILLY
Risto ILMONIEMI
Akos A JOBBAGY
James KIRKPATRICK
Richard KITNEY
Pablo LAGUNA
Jaakko MALMIVUO
Damjan MIKLAVCIC
Ralph MULLER
Konstantina NIKITA
Nicolas PALLIKARAKIS
Dejan POPOVIC
Robert RIENER
Laura ROA
Katja SCHENKE-LAYLAND
Heinrich SCHIMA
Maria SIEBES
Jos VAN DER SLOTEN
Paul SUETENS
Jos J.A.E SPAAN
Liz TANNER
Sabine VAN HUFFEL
Karin WARDELL
Christian ROUX
Dario FARINA
Jari A. K. HYTTINEN
Keita ITO
Laura-Maria SCHREIBER
Leif SORNMO
Marco VICECONTI
Olof LINDAHL
Timo JAMSA
Ulrich STEINSEIFER
Peter AUGAT
Alberto REDAELLI
Amit GEFEN
David ELAD
Françoise PEYRIN
Jukka JURVELIN
Stephen FERGUSON
Fergal O’BRIEN
Olaf DOESSEL
Marcel BREEUWER
Serge MORDON
Heinz REDL
Rui L. REIS
Robert SCHROTER
Constantinos PATTICHIS
Peter FRATZL
Manuel DOBLARE-CASTELLANO
Marcy Zenobi-Wong
Anastasios Bezerianos
Philippe Zysset
Dimitrios Fotiadis
Gabriele Dubini
Paolo Antonio Netti
Aurelio Campilho
Roberto HORNERO
Cyril LAFON
Alfio Maria QUARTERONI
Panicos KYRIACOU
Giuseppe Baselli